Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif
Thread poster: Emin Arı
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:48
English to Turkish
+ ...
Nov 13, 2021

Merhaba,

Büyük gelir getirdiği iddia edilen bir iş ilanı gördüm. İlana göre kazanacağınız para ile ev sahibi bile olabileceğinizi söylüyor. İlanda işin ne olacağı bile belli değil. bir g-mail adresi var. Şirket olarak gösterilen yer ise bir Polonya'da bir dil okulu.

Tabi ki başvurmadım. Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi ise, o zaman ortada bir katakulli var demektir. En iyi ihtimalle bir pazarlama olayı gibi bir şey.

Neyse, dikkatli olun.

Ayşe Kıvılcım Karazor
Metin Demirel
ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:48
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Too good to be true Nov 20, 2021

Ingilizce'de ismine "scam" denilen ve birçok çeşidi olan tekliflerin ortak yanı "gerçek olamayacak kadar iyi" olmaları. Kendimden bir örnek vermek gerekirse, uzun seneler önce otomobilimi satmak için popüler bir sitede ilan verdim. O zaman gelen bir teklif otomobilimin o günkü degerinin iki veya üç katını veriyordu. Tek koşul, verdikleri bir hesaba cuzi bir para yatırmam gerektiğiydi. Tabii ben şüphelendim ve parayı yatırmadım. Bir başka örnek, e-mail ile gelen ve ... See more
Ingilizce'de ismine "scam" denilen ve birçok çeşidi olan tekliflerin ortak yanı "gerçek olamayacak kadar iyi" olmaları. Kendimden bir örnek vermek gerekirse, uzun seneler önce otomobilimi satmak için popüler bir sitede ilan verdim. O zaman gelen bir teklif otomobilimin o günkü degerinin iki veya üç katını veriyordu. Tek koşul, verdikleri bir hesaba cuzi bir para yatırmam gerektiğiydi. Tabii ben şüphelendim ve parayı yatırmadım. Bir başka örnek, e-mail ile gelen ve Allahtan spam dosyasına düşen, dedenizin dedesinden bir milyon dolar miras kaldığı ve bunu alabilmek için falanca hesaba falanca miktarı (genelde ufak bir rakam) yatırmak gerektiğini belirten mesajlar. Hatta bunlara profesyonel görünsün diye "business proposal" veya "lifetime opportunity" gibi başlıklar verebiliyorlar.

Bizim sektörden bir örnek, size sözcük başına $0.20 yani 20 cent ödeyecek bir çeviri teklifi geliyor. Tek koşul size verecekleri birkaç sayfa ücretsiz deneme çevirisini hemen yapıp göndermek. Tabii siz gönderdikten sonra bir daha onlardan bir haber almıyorsunuz. Detaylarını hiç hatırlamıyorum ama seneler önce ben de böyle bir deneme çevirisi yapıp göndermiştim. Bir daha onlardan ses duymadım. Şimdi deneme çevirisi dediklerinde çok kısa olması koşulunu uyguluyorum. Web maalesef her tür "scammer" için çok uygun bir ortam. Kimse kimseyi görmüyor, duymuyor. Kimlik diye bir kavram yok. Etik zaten yok. Ama sağduyu her zaman olmalı.
Collapse

FATİH ORUÇ

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »