Tax reference number ??
Auteur du fil: Aziz Kural
Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Turquie
Local time: 02:14
Membre
anglais vers turc
+ ...
Feb 4, 2013

Merhabalar,
Herkese bol kazançlar,
Yabancı bir firma beni işe alabilmeleri için 'tax reference number' diye bir şey istiyor.
Muhtemelen bana ödenen paraları muhasebeleştirebilmek için gerekli. Ben serbest meslek erbabı olarak gözükmüyorum. Vergilerimi arkadaşların şirketleri üzerinden kestiğim faturalarla ödüyorum. Bu 'tax reference number'a benzer birşeyim yok. Diğer arkadaşlar mutlaka bu sorunla karşılaşmıştırlar.
Deneyimli arkadaşlardan bi
... See more
Merhabalar,
Herkese bol kazançlar,
Yabancı bir firma beni işe alabilmeleri için 'tax reference number' diye bir şey istiyor.
Muhtemelen bana ödenen paraları muhasebeleştirebilmek için gerekli. Ben serbest meslek erbabı olarak gözükmüyorum. Vergilerimi arkadaşların şirketleri üzerinden kestiğim faturalarla ödüyorum. Bu 'tax reference number'a benzer birşeyim yok. Diğer arkadaşlar mutlaka bu sorunla karşılaşmıştırlar.
Deneyimli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Aslında öğrenmek istediğim bürokrasiyi alt etmenin yolları-yasal yoldan.
Müşavir arkadaşlar ödeme bir kere yapılacaksa mesele yok ama devamlı bir ödeme söz konusuysa olmaz gibi belirli belirsiz sözler söylediler veya ben anlamdım.
Cevaplarınız bekler saygılar sunarım.
Aziz
Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Turquie
anglais vers turc
+ ...
T.C. Kimlik No Feb 4, 2013

Aziz Bey,

1. Bu sorunu aşıp hemen müşterinizle çalışmaya başlayabilmek için o forma T.C. Kimlik Numaranızı yazıp gönderin.

2. Uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız bir kereye mahsus küçük bir açılış ücreti ödeyerek ve aylık 75 - 125 TL karşılığında size yardımcı olabilecek bir muhasebeci bularak şahıs şirketi kurun.

Daha önce bir tercüman veya tercüme bürosuyla çalışmış müşavir arkadaşlarınızdan bilgi alın; diğer müşavirler size yanlış bilgi verebilir.

Aziz Kural
Turquie
Membre
anglais vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Dediğiniz yaptım ama... Feb 4, 2013

Merhaba,
Ben her ihtimale karşı dediğiniz yaptım. Ancak serbest meslek kazancı için defter filan tutulması gerekecek. Bunları müşavire aylık bayılmadan kendimiz yapabilir miyiz? Kendi imkanlarımızla bu işin altından kalkabilir miyiz?

Selamlar,
Aziz

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Turquie
anglais vers turc
+ ...
2. Şıkta Açıkladığım Gibi Feb 4, 2013

Selam,

Ben de tam olarak bu konularda uzman değilim; ancak kendi yaptığımı size söyleyebilirim. Defterinizi kendiniz tutabilir misiniz bilmiyorum. Ben İzmir'deki bir vergi dairesine kayıtlıyım ve muhasebecim çok küçük bir aylık ücret alıyor (50 lira alıyordu, şu anda 75 alıyor).

Düzenli iş alan bir tercüman rahatlıkla o miktarı ödeyebilir diye düşünüyorum. Bu ücrete ek olarak KDV ve gelir vergisinin yanı sıra damga vergisi, vs. gibi ufa
... See more
Selam,

Ben de tam olarak bu konularda uzman değilim; ancak kendi yaptığımı size söyleyebilirim. Defterinizi kendiniz tutabilir misiniz bilmiyorum. Ben İzmir'deki bir vergi dairesine kayıtlıyım ve muhasebecim çok küçük bir aylık ücret alıyor (50 lira alıyordu, şu anda 75 alıyor).

Düzenli iş alan bir tercüman rahatlıkla o miktarı ödeyebilir diye düşünüyorum. Bu ücrete ek olarak KDV ve gelir vergisinin yanı sıra damga vergisi, vs. gibi ufak tefek 2-3 ayda bir çıkan bazı vergiler var; ama bunlar da çok caydırıcı rakamlar değil.

İsterseniz bana e-posta yollayın; size muhasebecimin telefon numarasını vereyim o size ayrıntılı anlatsın.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turquie
Membre (2007)
turc vers anglais
+ ...
N/A Feb 4, 2013

Anlayabildigim kadariyla bu "tax reference number" o yabanci firmanin isine yarayacak bir numara, sizin degil. Sizin de gerçekte böyle bir numaraniz olmadigina göre onun karsisina N/A (Not Applicable) yazamaz misiniz? Firmaya sözlü olarak da bu durumu açiklayabilirsiniz. Vergi usulleri ülkeden ülkeye çok degistigi için her zaman böyle ifadelerin karsiliklari olmayabiliyor.

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Turquie
Membre (2012)
turc vers anglais
+ ...
Vergi dairesine gitmeniz yeterli Feb 4, 2013

Aziz Bey,
Bildiğim kadarıyla TC Kimlik NO kullanılmadan önce tüm kişiler için bir vergi numarası atanmıştı ve bunu herhangi bir vergi dairesine gidip kimliğini göstererek alabiliyordunuz. Artık yerine TC Kimlik No 'da kullanılabiliyor.

http://www.polatliborsa.org.tr/tr/Haberler/Haberler8.htm

VERGİ KİMLİK NUMARASI NASIL ALINIR ?... See more
Aziz Bey,
Bildiğim kadarıyla TC Kimlik NO kullanılmadan önce tüm kişiler için bir vergi numarası atanmıştı ve bunu herhangi bir vergi dairesine gidip kimliğini göstererek alabiliyordunuz. Artık yerine TC Kimlik No 'da kullanılabiliyor.

http://www.polatliborsa.org.tr/tr/Haberler/Haberler8.htm

VERGİ KİMLİK NUMARASI NASIL ALINIR ?

Vergi kimlik numarası aranmasını gerektiren işlemlerin sahibi, muhatabı veya tarafı olan gerçek kişiler, herhangi bir vergi dairesine başvurarak nüfus cüzdanının aslı veya onaylı örneği yada vergi dairesi yetkililerine onaylatılmak üzere nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile, tüzel kişiler ise kimlik bilgilerini ibraz etmek suretiyle vergi numaralarını alabileceklerdir.

Kendilerine daha önce herhangi bir nedenle vergi numarası verilmiş bulunan kişiler, işlemler sırasında bu numaralarını gösteren bir belgeyi (vergi dairesinden alınmış mükellef kimlik kartı, tahakkuk fişi, tahsil alındısı, vergi levhası gibi) ibraz edeceklerdir.

Daha önce vergi numarası aldığı halde bu numarayı belgelendiremeyenler, nüfus cüzdanlarıyla birlikte en yakın vergi dairesine müracaat ederek vergi numaralarını öğrenebileceklerdir. Bu taktirde kendilerine ilgili vergi dairesince vergi numaralarını belirtir bir belge verilecektir.

Ayrıca, www.gelirler.gov.tr Veya www.ist-def.gov.tr İnternet adresinden internet vergi dairesine ulaşarak baba adı, doğum tarihi ve doğum yerini doğru yazmaları şartıyla vergi kimlik numaralarını öğrenmeleri de mümkündür.

Vekaletname ile işlem yapılması halinde vekalet veren kişinin kimlik bilgilerine istinaden vergi numarası verilir. Bu taktirde vergi dairesince vekaletnamenin bir örneği alınacaktır.

Küçükler ve kısıtlılar için veli, vasi ve kayyımlar adına vergi numarası alınacaktır.

Ayrıca nüfus ve kimlik bilgilerinde değişiklik olması halinde bu değişikliklerin en geç bir ay içinde vergi numarasının alındığı vergi dairesine bildirilmesi gerekmektedir.

Vergi daireleri, vergi kimlik numarası almak üzere müracaat eden gerçek ve tüzel kişilere kendi yetki alanlarında ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın vergi numarası verecek ve bu hususta vatandaşlara gereken kolaylığı sağlayacaktır.
Collapse

Aziz Kural
Turquie
Membre
anglais vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Karşıdaki firma benim self-employed olmamı istemekte... Feb 4, 2013

Merhaba,
Firma benden self employed olduğuma dair bir belge ve vergi nosu istiyor.
Bu durumda kendimi serbest meslek erbabı olarak kaydettirmekten başka çare gözükmüyor. Bu da nerdeyse şahıs firması kurmakla aynı (yakın) masraf demek.
Yapılacak başka bir şey göremiyorum.
Fikirleri olan arkadaşlar yazmaya devam edebilirler.

Yiğit bey size özelden e-mailimi göndereceğim. Yardımlarınız için teşekkürler.
Selamlar,
Aziz

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Turquie
allemand vers turc
+ ...
TC Feb 5, 2013

Kimlik numarınızı yazmanız yeterli, önceleri verilen vergi numarası artık tarih oldu.

Aziz Kural
Turquie
Membre
anglais vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Serbest meslek erbabı olarak çalışmak istemenin bedeli bilançosu... Feb 5, 2013

Aşağıdakiler armut.com aracılığı ile bulduğum bölgemdeki bir mali müşavirin
TCK nosunu kullanarak serbest meslek erbabı olarak çalışma isteğim karşılığında yazılmıştır!!!

Aziz Bey Merhaba;

Defter tasdik ücreti, serbest meslek makbuzu tasdik ücreti ve kırtasiye dahil olmak üzere açılış için 200,00 tl

Her ay 60,00 tl muhasebe ücreti.

3 ayda bir 100,00 tl stopaj vergi kesinti ücreti.

olmak ü
... See more
Aşağıdakiler armut.com aracılığı ile bulduğum bölgemdeki bir mali müşavirin
TCK nosunu kullanarak serbest meslek erbabı olarak çalışma isteğim karşılığında yazılmıştır!!!

Aziz Bey Merhaba;

Defter tasdik ücreti, serbest meslek makbuzu tasdik ücreti ve kırtasiye dahil olmak üzere açılış için 200,00 tl

Her ay 60,00 tl muhasebe ücreti.

3 ayda bir 100,00 tl stopaj vergi kesinti ücreti.

olmak üzere yılda toplam

60x12=720,00 tl
4x100=400,00 tl

1.120,00 tl yıllık muhasebe ücretiniz oluyor.

bunların dışında devlete ödeyeceğiniz vergiler;

1) her ayın 26 sında katma değer vergisi
2) 3 ayda bir muhtasar vergisi
3) 3 ayda bir gelir geçici vergi
4) yıllık gelir vergisi

şeklinde bir yıllık planınız olacak.

Saygılarımla..
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tax reference number ??

Translation news in Turquie

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »