Tez konusu
Thread poster: amelie08
amelie08
amelie08
Türkiye
Local time: 22:27
Turkish to Spanish
+ ...
Dec 24, 2012

Merhaba ,

Yurtdisinda çeviribilim okuyorum ve tez konusu arastiriyorum. Sizin onerileriniz olur muydu? Turkiye'de bazi hocalarada sordum ancak cevap gelmedi. Kulturel , siyasi, ideolojik sebeplerden dolayi farkli sekilde cevirilmis incelemem gereken kitaplar akliniza geliyor mu? Orhan Pamuk'un kitaplarini okuyan var mi? Ben karsilastirarak okumustum Kar romanini ancak incelencek bir sey bulamadim. Mesala biri Alice in Wonderland kitabinin cevirisini kulturel nedenlerden dolayi d
... See more
Merhaba ,

Yurtdisinda çeviribilim okuyorum ve tez konusu arastiriyorum. Sizin onerileriniz olur muydu? Turkiye'de bazi hocalarada sordum ancak cevap gelmedi. Kulturel , siyasi, ideolojik sebeplerden dolayi farkli sekilde cevirilmis incelemem gereken kitaplar akliniza geliyor mu? Orhan Pamuk'un kitaplarini okuyan var mi? Ben karsilastirarak okumustum Kar romanini ancak incelencek bir sey bulamadim. Mesala biri Alice in Wonderland kitabinin cevirisini kulturel nedenlerden dolayi degisik sekilde cevirilmesini incelemisti ve cokda guzeldi. Ben de duzgun bir seyler yapmak istiyorum.

Kitap çevirisi yapmayacagim , yapilmis cevirileri inceleyecegim kitap ariyorum.

[Edited at 2012-12-24 19:19 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Soru? Dec 24, 2012

Merhaba,

Ben tam anlayamadim. Tez olarak bir kitabin çevirisini mi yapacaksiniz, yoksa daha önceden yapilmis bir çeviriyi mi inceleyeceksiniz? Her halükarda acaba bu çalisma EN>TR mi yoksa TR>EN mi olacak? Bu arada size basarilar dilerim.

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Turkce'den Ingilizce'ye ya da ING/TR ya da Ispanyolca'ya Dec 24, 2012

1.Sorum : Sizin aklinizda olan , orijinal esere yeterince sadik kalinmadan cevirisi yapilan bir eser akliniza geliyor mu? Yani ben olsam su kitabi incelerdim dediginiz bir kitap var mi? Mesala Alice in Wonderland'in cevirisini tez konusu edinen arkadas kitabin cevirildigi donemlere, cevirisini yapan cevirmenlerin hayatlarina, neden onlarin secildigine, 2 cevirmen arasindaki farklara deginmisti.
Ben Orhan Pamuk'un romanlarini incelemeyi dusundum. Ornegin "Kar" romanini tek tek ISP/ T
... See more
1.Sorum : Sizin aklinizda olan , orijinal esere yeterince sadik kalinmadan cevirisi yapilan bir eser akliniza geliyor mu? Yani ben olsam su kitabi incelerdim dediginiz bir kitap var mi? Mesala Alice in Wonderland'in cevirisini tez konusu edinen arkadas kitabin cevirildigi donemlere, cevirisini yapan cevirmenlerin hayatlarina, neden onlarin secildigine, 2 cevirmen arasindaki farklara deginmisti.
Ben Orhan Pamuk'un romanlarini incelemeyi dusundum. Ornegin "Kar" romanini tek tek ISP/ TR karsilastirarak okudum. Ancak hicbir farklilik goremedim. Bu da cevirmenin Turkce'yi olmasindan kaynaklaniyor. Ayni cevirmen Orhan Pamuk ve Yasar Kemal'in eserlerinin cevirilerini ustlenmis.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Web Dec 25, 2012

Peki bu bilgileri bir sekilde webde arayarak bulmaniz mümkün mü? Ben genelde (basic search degil de) Google Advanced Search kullaniyorum. Konuya siz çok daha asina oldugunuzdan Advanced Search'e koyulacak parametreleri daha iyi bilirsiniz.

Ahmet Salman
Ahmet Salman  Identity Verified
Germany
Local time: 21:27
German to Turkish
+ ...
Don Kisot Dec 26, 2012

Aklima Don Kisot geldi. Resat Nuri Güntekin´den sonra 1996 yilinda Roza Hakmen Türkceye cevirmis. Eserin uzun gecmisi size aradiginiz konu ve sorulara yönelik mutlaka yeterince malzeme sunar.

Basarilar dilerim.

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
Guzel Fikir Dec 26, 2012

Atil Kayhan Bey ; ben internette arastirma yaptim. Bircok makale okudum, hocalara danistim ancak gene de fikir almak istiyorum.

Ahmet Bey evet super bir fikir suan yurtdisindayim kitabi edinemiyorum cok pahali ancak donunce hemen alacagim. Uyduruk bir tez yapmaktansa, beni istedigim yere ulastiracak guzel bir sey yapayim.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
bence adil bir karşılaştırma olmaz Dec 26, 2012

Ahmet Salman wrote:

Aklima Don Kisot geldi. Resat Nuri Güntekin´den sonra 1996 yilinda Roza Hakmen Türkceye cevirmis. Eserin uzun gecmisi size aradiginiz konu ve sorulara yönelik mutlaka yeterince malzeme sunar.

Basarilar dilerim.

Aşağıdakiler alıntıdır:

Bu kitap, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin tarafından Don Kişot'un kısaltılmış, Fransızca bir versiyonundan çevrildi. http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=71006

La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote, Roza Hakmen'in İspanyolca aslından yaptığı tam metin çeviriyle (ve Ahmet Güntan'ın şiir çevirileriyle) nihayet dilimizde. http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=17767

Ahmet Salman
Ahmet Salman  Identity Verified
Germany
Local time: 21:27
German to Turkish
+ ...
Dogrudur Dec 26, 2012

Sonucta elmayla armut kiyaslanmaz. Resat Nuri Güntekin yerine baska bir yazar da olabilir, illa bu olacak diye bir iddia yok. Ancak birinin eseri Fransizcadan, digerininde Ispanyolcadan cevirmesi dikkat cekici. Arkadas malzeme aramis. Belki bu fark bile malzeme olur.

Ben kaba bir fikri paylastim. Konunun ayrintilarini düsünmek, oluruna olmasina karar vermek tabii amelie08´in tercihine kalmis.

Ben tekrar basarilar diliyorum.

ahiyunus
ahiyunus
küçük prens Dec 26, 2012

yapıldı mı emin değilim ancak, exupey'nin "Küçük Prens" kitabı ideolojik olarak çok farklı tercümelere konu olmuş bir kitap, kenan çayırın bir eserinde bahsi geçiyordu, ama daha detaylı bir inceleme olabilir.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tez konusu

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »